Haklarınız Korunsun!

YouTube’a yüklediğiniz veya yüklemediğiniz vloglar, müzikler, filmler ve diziler, çeşitli tüm içerikleriniz başkaları tarafından paylaşılıyor ve sizde haklarınızın korunmasını mı istiyorsunuz?
Size ait bir içeriğin başkaları tarafından yüklenmesi halinde gelirin size gelmesini sağlayacak dijital hak korumasını yapıyorum.
Görselleriniz, sesleriniz, videolarınız ve tüm içeriklerinizi YouTube’da koruyorum. Orjinal içeriğinizin herhangi bir şekilde üçüncü taraf kişiler tarafından kopyalanmasını ve üzerinden para kazanmasını engelliyorum.
Hak ilhali durumunda bana bildirmeniz yeterli.
Videolarınızın benimle güvende olduğunu bilmenin rahatlığıyla, içerik üretmeye devam edebilirsiniz…

Content ID Ne İşime Yarar?

YouTube üzerinde tanımladığımız unique id ile içerikleriniz frame bazlı taranarak YouTube’a kaydedilir. Dolayısı ile içeriklerinizin hak ihlaline uğraması durumunda içeriğinizi paylaşan üçüncü kişilere ihtar ve bildirim gönderebiliriz.

Content ID tam size göre, özgün içeriklerinizi lisanslıyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse iki farklı şekilde politika uygulayabiliriz.

En çok tercih edilen politika budur. Size ait olan bir videoyu başka kişilerin kopyalaması durumunda isteğinize göre “Monetize in all countries” politikası ile Türkiye veya dünya genelinden kazanç elde edebiliriz.
Videoyu kopyalayan kişilerin videolarını yayından kaldırmayız veya engellemeyiz. O videolarda reklam gösterilerek kazanç sağlanır ve sağlanan bu kazanç videoyu yükleyen kişiye değil size gelir.
Size ait olan bir videoyu başka kişilerin kopyalaması durumunda isteğinize göre “Block in all countries” politikası ile Türkiye veya dünya genelinde engelleyebiliriz.

Politikalar…

  • Monetize In All Countries
  • Tüm ülkelerde para kazan. Yani; kullanıcıların videoyu görmesini ve videoda reklam yayınlanmasını sağlar. Para kazan politikasını seçtiğinizde, YouTube’a hak talebinde bulunulan videolarda reklam gösterme yetkisi verilir.

  • Block In All Countries
  • Tüm ülkelerde engelle. Yani; videoların kullanıcılara gösterilmemesini sağlar.

  • Track In All Countries
  • Tüm ülkelerde izle. Yani; videoların kullanıcılara reklam olmadan gösterilmesini sağlar ve video görüntüleme sayısıyla ilgili istatistikler toplar.

  • Manual Claims
  • Monetize, block ve track politikaları YouTube sistemi tarafından işlenir. Ancak sistemin tespit edip yakalayamadığı videolar olur. Burada devreye manual claims giriyor.