YouTube’da Reklam Nedir?

YouTube’da reklam denilince aklımızı iki şekilde reklam sistemi geliyor. İlki YouTube kanallarındaki videolarda reklam yayınlayıp kazanç sağladığımız reklamlar. İkincisi ise bizim ücret ödeyerek başkalarına ait olan YouTube kanallarındaki videolarda çıkan reklamlar.

Aşağıda Bahsedeceğim iki platform da Google’a aittir. AdSense’den para alırsınız, AdWords’te ise para ödersiniz.

Reklamlardan para kazanmak için Google AdSense’i kullanabilirsiniz. Mantığı ve sistemi kavradıktan sonra ilerleyen zamanlarda YouTube partner firmaları ile çalışabilirsiniz. Bunlar CMS yetkisi olan MCN(Multi Channel Network) firmalardır.
Sizin oluşturduğunuz reklamların diğer YouTube kullanıcıların videolarında yayınlanmasını isterseniz Google AdWords’ü kullanabilirsiniz.

Görüntülü Reklamlar

Reklam, videonuzun yanında gösterilir ancak bu Atlanabilir reklamdan daha az gelir getiren bir reklam biçimidir.

Yalnızca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görünür. Mobil cihazlar, TV’ler veya oyun konsollarından gelen görüntülemeler, para kazanılabilecek görüntüleme olarak sayılmaz.

Videonuzun sağında ve video önerileri listesinin üzerinde gösterilir.

Ne zaman ödeme alırsınız?

Bir görüntüleyen reklamı gördüğünde veya reklam tıklandığında. Bu, reklamverenin seçimine bağlıdır.

Boyut: 300×250 veya 300×60 piksel.

Yer Paylaşımlı Reklamlar

Video penceresinin alttaki %20’lik bölümünde görünür; bu nedenle, önemli görselleri karenin bu kısmına yerleştirmekten kaçının.

Şu anda masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda görünmektedir. Mobil cihazlar, TV’ler veya oyun konsollarından gelen görüntülemeler, para kazanılabilecek görüntüleme olarak sayılmaz.

Görüntüleyen bu reklamı istediği zaman kapatabilir.

Ne zaman ödeme alırsınız?

Bir görüntüleyen tam reklamı genişletip görüntülemek üzere yer paylaşımını tıkladığında.

Boyut: 468×60 veya 728×90 resim reklamı ya da metin.

Atlanabilir Video Reklamlar

Şu anda en yaygın olarak kullanılan bu reklam biçiminde görüntüleyenler, reklamı 5 saniye boyunca görüntüledikten sonra atlayabilirler.

Videonuzun öncesinde, ortasında veya sonrasında gösterilen reklamlar 3 dakika uzunluğundadır ancak 5 saniyeden sonra atlanabilir.

Şu anda her tür görüntüleme cihazından gelen görüntülemelerden potansiyel olarak para kazanmanıza olanak tanıyan tek reklam biçimidir.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, mobil cihazlarda, TV’de ve oyun konsollarında yayınlanır.

Ne zaman ödeme alırsınız?

Bir görüntüleyen video reklamı 30 saniye veya sonuna kadar izlediğinde (hangisi önce geliyorsa).

Boyut: Video oynatıcıda tam ekran.

Atlanamayan Video Reklamlar ve Uzun Atlanamaz Video Reklamları

Görüntüleyenler videonuz oynatılmadan öncesinde, ortasında veya sonrasında reklam görürler.

Görüntüleyenler, 15+ saniyelik kısmını veya reklamın tamamını izlemelidir. Videolarınızın değerini bilmeyen görüntüleyenlerin vazgeçmesine neden olabilir.
Reklamlar en fazla 20 saniye uzunluğundadır.

Şu anda yalnızca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda görünmektedir.

TV’ler veya oyun konsollarından gelen görüntülemeler, para kazanılabilecek görüntüleme olarak sayılmaz.

Ne zaman ödeme alırsınız?

Bir görüntüleyen reklamı izlediğinde.

Boyut: Video oynatıcıda tam ekran.

Tampon(Bumper) Reklamlar

Videonuzun öncesinde gösterilen reklamlardır. En fazla 6 saniye süren, kısa ve atlanamayan video reklam.

İlk başta sadece mobil cihazlarda izleme için optimize edilmiştir. Şuan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile mobil cihazlarda yayınlanır.

Videonuzu izleyebilmek için izleyicilerin önce reklamın tamamını izlemesi gerekir.

Ne zaman ödeme alırsınız?

Bir görüntüleyen reklamı izlediğinde.

Boyut: Video oynatıcıda tam ekran.

Sponsorlu kartlar

Kart tanıtımı birkaç saniye boyunca gösterilir. İzleyiciler kartlara göz atmak için videonuzun sağ üst köşesindeki simgeyi de tıklayabilir.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile mobil cihazlarda yayınlanır.

Ne zaman ödeme alırsınız?

Bir görüntüleyen reklamı tıkladığında.

Boyut: Kart boyutları değişiklik gösterir

Yerel Mobil Reklamlar

Bir videonun meta verilerinin altında gösterilen görüntülü reklam. Ayrıca yer paylaşımlı reklam, atlanabilir video reklam ve uzun atlanabilir video reklamlar da gösterilmektedir.

Yalnızca mobil cihazlarda izlenebilir.

Ne zaman ödeme alırsınız?

Reklam biçiminin satın alınma şekline bağlıdır…

Reklam biçimi BGBM (bin gösterim başına maliyet) temeline dayanarak satın alındıysa reklamın gösterim sayısına göre gelir elde edersiniz.

Reklam biçimi TBM (tıklama başına maliyet) temeline dayanarak satın alındıysa izleyicilerin reklamı tıklama sayısına göre gelir elde edersiniz (reklamın sayfada gösterilmesi gelir sağlamaz).

Boyut: Video açıklamasında, video içinde ve ortasında, mobil cihazlarda

Videonun Ortasında Gösterilen Reklamlar

Şu anda 10 dakikadan uzun videolarda kullanılabilmektedir: Videoda, TV reklamlarında olduğu gibi belirli aralıklarla reklam yayınlanır. İzleyicilerin videoda kaldığı yerden devam edebilmesi için önce reklamları izlemesi gerekir.

En iyi görüntüleme deneyimi için reklam aralarını sahneler arasındaki doğal duraklamalara yerleştirebilirsiniz.

Şu anda yalnızca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda görünmektedir.

TV’ler veya oyun konsollarından gelen görüntülemeler, para kazanılabilecek görüntüleme olarak sayılmaz. Bunları manuel veya otomatik olarak ekleyebilirsiniz.

Boyut: Tam ekran

Ne zaman ödeme alırsınız? : Reklamın türüne göre değişir… Videonun ortasında gösterilen reklam atlanabilir reklamsa kullanıcının reklamın 30 saniyesini veya tamamını izlemesi gerekir (hangisi kısaysa). BGBM tabanlı bir reklamsa kullanıcının uzunluktan bağımsız olarak reklamın tamamını izlemesi gerekir.

Videolarınızda gösterilen reklamlar konusunda ne tür bir kontrole sahipsiniz?

Oynatılan reklamlar; Belirli reklamverenlerden veya “hassas kategorilerdeki” belirli reklamverenlerden reklamların kanalınızda oynatılmasını engelleyebilirsiniz. Reklamların oynatılma zamanı; Para kazanmayı etkinleştirdiyseniz bir reklamın ne zaman gösterileceğini belirleyemezsiniz ve etkinleştirilmiş bir videonun her görüntülenmesi para kazanılan oynatmaya neden olmaz.

Atlanamayan Video Reklamlar

Atlanamayan video reklamlar; ana videodan önce, ana video sırasında veya ana videodan sonra yerleştirilebilir ve seçilen videonun görüntülenebilmesi için önce izlenmeleri gerekir.

Atlanabilir Video Reklamlar

Atlanabilir reklamlar, asıl videodan önce, video oynatılırken veya videodan sonra eklenebilir. Kullanıcılar birkaç saniye sonra “reklamı atla” düğmesini tıklayarak videonuzu izlemeye başlayabilir.

Yer Paylaşımlı Reklam

Yer paylaşımlı reklamlar, videonuzun alt bölümünde görünen saydam yer paylaşımlı reklamlardır. Videonuzun alt kısmında (kırmızı kutuyu gördüğünüz yer) önemli bilgiler sunmaktan kaçınmalısınız.

Görüntülü Reklam

Görüntülü reklamlar (banner’lar), YouTube’un ana sayfa dışındaki tüm alanlarında yayınlanabilir. Bunlar, öne çıkan videonun sağında ve video önerileri listesinin üstünde 300×250 reklam olarak bulunur.

Yayın İçi (In-stream) TrueView

Bu reklam, kısa sürede izleyicilere içeriğinizden belirli kısımlar gösterir. 5 saniye geçtikten sonra izleyiciler reklamınızı izlemeye devam edebilir ya da atlayabilir.

İzleyici, reklamınızı 30 saniye boyunca (veya daha kısaysa reklamınızın tamamını) izlediği zaman para ödersiniz.

Video reklamınızın, YouTube’daki diğer videolar oynatılırken veya onlardan önce ya da sonra gösterilmesini istiyorsanız bu reklam biçimini kullanın.

TrueView Discovery

Bu reklam, alakalı YouTube videolarının yanında, YouTube arama sonuçlarında ve YouTube masaüstü ve mobil ana sayfasında gösterilebilir.

İzleyici reklamınızı tıklayıp videoyu izlemeye başladığı zaman para ödersiniz.

Kullanıcılar yeni videolar keşfetmek için YouTube’da arama yaparken ya da gezinirken onlara erişmek için bu biçimi kullanın.

Bumper Reklamlar

Bu tür reklamlar en fazla 6 saniye sürer ve başka bir video sırasında veya ondan önce ya da sonra oynatılır. İzleyiciler reklamı atlayamaz.

BGBM başına (reklamınızın gösterildiği her 1.000 sefer) ödeme yaparsınız.

İzleyicilere kısa, akılda kalıcı bir mesajla geniş ölçekte erişmek istediğinizde bu biçimi kullanın.

youtube-reklamlari-mobil-reklamlar-yayin-ici-trueview